Güzel Sanatlar Birliği
Resim Derneği

 
    Nilüfer İnaltong
İstanbul İ.T.İ. Akademisini bitirdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda görev yaptığı sürece bankacılık uzmanlığını ve resim hayatını uzun yıllar beraber sürdürdü. Her konuda eğitimin esas olduğu bilinci ile konusunda başarılı olan Türk ve yabancı sanatçılardan akademik düzeyde sanat ve sanat felsefesi egitimi almıştır.
Çalışma konularını doğa ve doğallıktan seçerek gözlemlerini, hayata bakış açısını kendi yorumuyla tuvaline aktarmaktadır. İç dünyasındaki heyecanları dışa vurarak görüntüleri göründüğü gibi değil, kendisinde bıraktıkları etkileşime ve estetik anlayışına göre resmeder. Bazı kısımları bilinçli olarak değiştirip, abartıp renkleri göründüğünden daha kuvvetli olarak ifade ederken biçimlerde de deformasyonlara başvurur.
Doğanın bir parçası olan nü çalışmalarında ise canlı modelleri tercih edip, estetik ile pornografi arasındaki ince çizgiye dikkat ederek, bedeni amaç değil, araç olarak kullanıp izleyenlere çıplak bir bedenden öte bu bedenden yayılan duyguları yansıtmayı ve düşündürmeyi hedeflemiştir
Yurtiçi ve yurtdışında toplam 17 kişisel sergi açan,180 den fazla karma sergiye, yurtdışından aldığı davetlerle 19 kez farklı ülkelerde uluslararası platformlarda organizasyonlara katılan, yabancı sanatçılarla akademik düzeyde canlı performanslar sergileyen, katologlarda yer alan sanatçının bir eseri de Sotheby’s Müzayedesinde yer almaya uygun bulunmuştur.
Unesco AIAP/ UPSD (Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği), AKRD (Ankara Kadın Ressamlar Derneği), GESAM (Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği), Güzel Sanatlar Birliği Resim Derneği ve The Original Turkish Paintings Gallery üyesidir.
Türkiye, İngiltere, Fransa, Rusya, ABD, Kanada, Bulgaristan, Norveç, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, İspanya, Romanya ve Kosova Cumhuriyeti'nde kamu-özel, kişi ve kuruluşlara ait çeşitli koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.
Sanatçı, çalışmalarına halen İstanbul-Ataşehir'de kendi atölyesinde devam etmektedir. (2017 Ocak)

KİŞİSEL SERGİLER
2016 ATA SANAT, Ankara Kalesi-ANKARA
2016 Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Balat Kültürevi, Balat –ISTANBUL
2015 Burgas Hall of Union of Artist, Burgas - BULGARİSTAN
2013 Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Balat Kültürevi, Balat –ISTANBUL
2011 Galeri Z Art Galeri , Ankara Citadel-ANKARA
2011 Cumhuriyet Kültür Merkezi, Çankaya – ANKARA
2011 T.C. Nahçıvan Başkonsolosluğu Sanat Galerisi- NAHÇIVAN ÖZERK CUMHURİYETİ
2010 Cumhuriyet Kültür Merkezi, Çankaya – ANKARA
2009 T.C. Dışişleri Bakanlığı Suna Çokgür Ilıcak Sanat Galerisi - ANKARA
2009 Bogoridi Gallery, Burgas –BULGARİSTAN
2009 Türk-İngiliz Kültür Derneği Sanat Galerisi, Kavaklıdere- ANKARA
2009 Tara Sanat Galerisi Ankart 9. Ankara Sanat Buluşması ÇAĞSAV, Kavaklıdere- ANKARA
2007 Denta Form Sanat Galerisi, Gaziosmanpaşa- ANKARA
2005 Vakıfbank İstanbul Bölgesi Fuayesi, 1.Levent- İSTANBUL
2004 Şekerbank Ömer Sunar Sanat Galerisi Kavaklıdere – ANKARA
2002 Vakıfbank Kemal Sunal Sanat Merkezi, Beyoğlu- İSTANBUL
2001 Akbank Sanat Galerisi, Cinnah- ANKARA